TÉMA: VÝROČÍ VYPÁLENÍ LIDIC A LEŽÁKŮ

11. june 2012 at 18:03 | *posted by KeT |  THEME OF THE WEEK
Tento článek jsem zařadila do THEME OF THE WEEK, i když to není přímo téma týdne blogu.cz - ale jelikož nemám vytvořenou žádnou vhodnou rubriku, vložila jsem to sem! :-)
(Místo, kde dřív ležela obec Lidice! Fotku jsem našla na cs.wikipedia.org)

Historie (neboli dějepis) byl ve škole vždycky můj oblíbený předmět. Né, že bych měla extra hlavu na všechny významná data, ale 2. světová válka neskončila (a taky nezačala) před tolika lety, aby každý z nás o tom nic nevěděl. Víte, jak Německo miluji, při tomto tématu ve mě vždycky hrkne a bez milosti vyhrknu sto tisíc nadávek na jeho účet. Druhá světová válka se navždy zapíše i do naší - české historie.
Zrovna včera jsem v zahlédla, že v televizi dávají film LIDICE (abych se přiznala, ještě jsem to neviděla, protože mám takový dojem, že bych celý film probulela) - ovšem některé části filmu jsem viděla, protože jsme si ho s přítelem stáhli a on mi ukazoval jeho skvělou kvalitu - vtipné, já vím! To mi připomíná, že měsíc červen je ve znamení vypálení Lidic, ale taky Ležáků, které byly vypáleny asi 14 dní po Lidicích. Nebudu vás zdržovat zápisem, co se vše stalo, protože asi každý z vás ví, že muži byli postříleny, ženy většinou odvezeny do nějakých koncetračních táborů, nebo byly taky surově zastřeleny, a nebo byly i s dětmi odveženy do plynových komor. Děti, které se narodily s blond vlásky a modrými očky "vyhrály", protože díky tomu unikly své smrti a byly poslány na převýchovu do Německa (i když to taky asi nebyla žádná výhra). Obě vesnice pak byly vypáleny. Lidice byly naprosto srovnány se zemí - Němci prosím nechali vykácet i všechny stromy! Dnes na místě bývalých Lidic i Ležáků naleznete pietní místo, památníky, a podobně!

Nedávno jsem četla dopis Německého prezidenta, který jej poslal prezidentu Václavu Klausovi - omluvil se za zločiny spáchané v Lidicích i Ležákách! Mnoho lidí stejně nenašlo omluvu. Já na to můžu říct jediné - mě osobně nikdy žádný Němec nic neudělal, je sice těžko odpustitelné, co se tehdy stalo - ale moc dobře vím, že né všichni jsou ze stejného pytle. I Němečtí obyvatelé trpí světovou válkou, a naše paní učitelka nám vždycky říká, abychom s Němci nenavazovali řeč na toto téma. Na podzim jsem navštívila jedno muzeum v Bielefeldu, kde jsme dostali pěkné informace o 2. světové válce... Děti byly od malička vedeny k nenávisti, protože ve škole dostávaly např. matematické úlohy, které srovnávaly plat němce a žida, všichni, kdo byli pro A. Hitl. (ani to jméno se mi nechce psát) měli obrovské výhody (kluci mohli dělat řidičáky, dívky mohly chodit do kin a nosit halenky a sukýnky). Pro děti tu byly i mimo jiné prohlídky tanků a jiných bojových "nástroju a strojů" - jenže nikdo jim neřekl, kolik mladých chlapců zemřelo už ve válce. Němečtí kluci vstupovali do války proto, že si mysleli, že bojují pro svou zem, pro lepší život.. a nakonec vlastním životem většinou zaplatili. Jak je vidět, tak Áda byl opravdu asi vypatlanej, i všechny obrazy znázorňující Germánskou rasu nechal přemalovat - Germáni byli na obrazech vykresleni jako tmavovlasí lidé (obraz od jistého umělce - nevím jméno - kde se nachází skupinka hnědovlasých Germánů se špinavými prasaty - Áda nechal přemalovat na skupinku BLOND GERMÁNŮ s čistými prasaty!!!) - nevím, kde vzal dojem, že Germánská rasa jsou blond - když on sám moc blond teda nebyl!!
Myslím, že samo Německo za své činy zaplatilo velkou cenu - nevím kdo z vás ví, ale většina měst, především v té západní části byla bombardována, a většinou z 80-100% zničena! Také město Drážďany zaplatilo - můj děda mi nedávno říkal, že jeho tatínek pozoroval oranžové nebe a plameny, které šlehaly neuvěřitelně vysoko - jak toto nádherné město hořelo. Můj děda přitom bydlí v Podkrkonoší, nedaleko města Železný Brod!
Na jednu stranu je to těžké odpustit, na druhou stranu, když vidíte slzy v očích Němců, je těžké na ně svalovat vinu - nová generace za chyby svých dědů nemůže! Myslím, že téměř každý mladý Němec měl v rodině někoho, kdo byl v Hitl. straně - nebo se podílel na těchto ohavnostech.. Je na vás, jak se k tomu postavíte.. Většina lidí nebude mít Německo nikdy v oblibě, někdo ano.. i přesto všechno, o čem můžeme říct, že naši generaci vlastně ani nezasáhlo.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Anushe^ | Web | 15. june 2012 at 21:47 | React

Krásně sepsáno. Já Německo zkrátka ráda nemám, sama si myslím, že právě kvůli tomuhle všemu - válka, vypálení Lidic, povyšování nad ostatními a bezcitnost. :-| Zrovna včera jsem byla v Německu a když jsem tam slyšela tu němčinu, nelíbilo se mi to. Na jednu stranu jsem litovala, že jsem se nedala na němčinu, ale ten jazyk se mi zkrátka nelíbí. Na film Lidice jsem se dívala. Často jsem ale odbíhala, proto jsem se do toho tolik nevžila a nebrečela jsem. Dnes jsem si to ale pustila znova a opravdu jsem brečela. Je to nádherně zfilmované... ;-)
Vím, že už dnešní generace za to všechno nemůže, ale.. minulost se už změnit nedá. Jinak na památky a podobně bych se ráda podívala. Ty musí být, podle mě, zajímavé (jako všechny:-)). Snad někdy příště. 8-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement