OSVĚTIM ~ AUSCHWITZ-BIRKENAU

13. october 2012 at 15:15 | *posted by KeT |  TRAVEL THE WORLD
More than 1 100 000 men, women, and children lost their lives here.

Mnozí z vás vědí, že Německo miluju! Miluji tu zem, jazyk,.. Jediné, pro co nikdy v životě nebudu mít pochopení je to, jak někoho může napadnout v hlavě takové zlo. Jak někdo může vědomě zabít muže, ženy, děti.. staré, mladé, a to bez mrknutí oka.?

Že bych se aktivně hrnula do takového zájezdu, jako je zájed do Osvětimi, to nemohu říct. Nerada navštěvuji místa, která připomínají popraviště či hřbitovy, ale na druhou stranu mě to lákalo. Studovat cestovní ruch není jen o tom, abych věděla o hezkých místech, ale taky o těch, která tvořila naši minulost, současnost i budoucnost. Kvůli jednomu muži zemřelo na tomto místě přes 1 100 000 lidí. Jak se člověk může cítit, když chodí po chodnících, nakukuje do místností, kde zemřelo tolik lidí?

Celý areál Osvětimi je opravdu rozlehlý. Dříve zde byla Polská kasárna, a němci je předělali na koncentrační tábor. První nápad nebyl ten, že sem lidi budou vozit do plynu, ale že je využijí jako levnou pracovní sílu, a vlastně je sedřou až na smrt. Do areálu se vstupuje branou s nápisem ARBEIT MACHT FREI (Práce osvobozuje), což je ta největší lež na světě. Práce tady totiž nikdy nikoho neosvobodila! Už jen při pohledu na obyčejnou bránu vás začne mrazit v zádech, když víte, že jí procházelo tisíce lidí, kteří pracovali v nedalekých továrnách. Nikdo nesměl při návratu do tábora chybět!! Němci prováděli pečlivá sčítání, aby nechyběl ani jeden vězeň. Když nějaký chyběl, vybralo se náhodně 10 nevinných lidí, kteří šli na smrt. Většinou je čekalo oběšení. Ostatní z tábora se na jejich smrt museli dívat! (Někdy to ani nebylo, že někdo utekl.. ale protože během pracovní doby zemřel! Ostatní proto museli mrtvá těla donést zpátky do tábora, aby seděly počty, a nikdo další nemusel zemřít hroznou smrtí!)


V celém objektu najdete přesně tyto domy. V prvních domech, které turista navštíví jsou většinou jen fotografie, a když máte českého průvodce, tak si poslechnete i výklad. Němci si totiž své vězně dokumentovali. Fotili je, když šťastně dorazili na místo, když si mysleli, že je opravdu nic zlého nečeká. Jaký člověk si může vyfotit druhého člověka, když ví, že zde stejně zemře??
V dalších domech už je to o něco horší.. vkráčíte například do místnosti plné vlasů, které němci nestačili zlikvidovat. Jak se má člověk cítit, když je v mísnosti od shora dolu plné vlasů, které patřily lidem, kteří zde zemřeli? Jdete do dalších místností a tam vidíte třeba nádobí, brýle, boty, oblečení, mycí potřeby, hračky pro děti, ale třeba také popsané kufry. Němci jim všem řekli, že jedou pracovat, a že si mají sbalit své osobní věci.. Lidé si své kufry podepsaly.. a teď jdete chodbou, kolem prosklené vytríny, která je plná kufrů a vy si zde můžete přečíst jména, kterým lidem patřily! Většinu věcí němci rozkradli a věci si odnesli do svých rodin nebo je posílali hromadně do Německa.
V dalších domě je dlouhá chodba, kde visí po obou stranách fotky vězňů - s datem, kdy byly do tábora přivezeni a s datem jejich smrti!
A jaký byl teda život vězňů?
Většina vězňů musela pracovat, jenže co s těmi, kteří jim byli k ničemu (hlavně staří lidé, děti, některé ženy, těhotné ženy, nemocní)? Němci je stříleli u zdi, jenže pak už nezbytných lidí bylo víc a víc.. Nakonec vymysleli nápad, který je nestál ani mnoho financí. Nově přivežené věžne ihned třídili na dvě skupiny - na skupinu pracovníku, a na skupinu, která šla na smrt. Těm, co šli na smrt napovídali, že se po cestě musí umýt a tak je hromadně odvedou do sprch. Lidé si měli nechat všechny věci zatím stranou a jít se umýt. V šatně se všichni museli vysvléknout, pak je opravdu zavedli do místnosti, která vypadala jako sprchy.. a vzápětí jim na hlavu vysypali jed, jež všechny zadusil. Mrtvé lidi pak pálili ve velkých pecích. Nakonec se zjistilo, že areál Osvětimi už není dostačující a tak se asi ve vzdálenosti 3 km vybudoval nový tábor - Březinka (německy Birkenau), kde se vozily vězni už rovnou na smrt. Vlak jim zastavil pár metrů od místa jejich smrti!
(Tábor Březinka - s bránou, která se nazývá BRÁNA SMRTI, to proto, že každý, kdo jí prošel, byl předem odsouzen k smrti)

Ti, co na smrt nešli, čekal strašný život bez jídla, bez možnosti dojít si řádně na záchod, bez možnosti mít místo, kde se pořádně vyspat, museli dřít od rána do noci, a Němci je týrali hroznými způsoby - například je zavírali do hladomorny, stříleli pro srandu, zavírali do místnůstek, kde museli klečet na kolenou, téměř bez vzduchu, třeba dva, tři lidi naráz. Lidé umírali a padali při chůzi na zem jako brambory.. Nikomu to nebylo líto.
Němci se snažili vězně co nejvíce ponižovat, nechali je, aby je prosili o smilování.. ale toho se nikdo nikdy nedočkal. Lidé se zabíjeli, jak na běžícím páse. Kdo by se vyčůral během dne, následoval krutý trest. Na záchod se mohlo chodit jen ráno a večer!
V táboře byly vybudovány taky nemocnice, ale lidé sem chodili umírat, protože se na nich dělali různé pokusy. Pokusy se také dělaly na malých dětech, kterým se například vpichovalo barvivo do očí, aby se zjistilo, jestli se jim obarví duhovky na modro!!! Později se také dělaly pokusy na těhotných ženách, kdy ženu nechaly porodit.. a potom jí nechali se dívat, jak její dítě umírá bez možnosti napít se mateřského mléka. Chtěli totiž vědět, jak dlouho malé dítě vydrží bez jídla, než zemře. Matky raději své dítě zabily, než aby je viděly umírat hlady.

Na fotce výš vidíte původní vagón, kterým se přiváželi vězni do Březinky, do tábora smrti. Vagón dnes slouží jako památník, zdobí ho květiny, a kamínky - zvyk židů, na hrob dávají místo květin kamínky. V areálu Březinky dnes najdete jenom oplocení, Bránu smrti a pár okolních budov. Velkou část Němci při konci války sami zníčili, další část budov rozebrali sami lidé, kteří si z cihel vystavěli dnešní okolní vesnice. Na místě, kde zemřelo skoro milion lidí dnes nestojí téměr nic.. vidíte holou pláň a víte, že na chodníku, na kterém stojíte.. stáli i zajatci, předtím, než je s úsměvem na tváři dovedli do plynu...
 

1 person judged this article.

Comments

1 Liz Dream | Email | Web | 13. october 2012 at 15:53 | React

Je to naprosto příšerné a nikdy nepochopím, jak to někdo mohl udělat. Mě to rozbrečelo i takhle, rozbrečí mě už jen představa a kdybych to měla dělat.. zabíjet nevinné lid.. LIDI JSOU TAKOVÝ SVINĚ!! Připomnělo mi to film Chlapec v pruhovaném pyžamu - kdo ho neviděl a chtěl by se o tomto tématu dozvědět něco více, doporučuji.. je to ale hrozný film, kvůli kterému jsem taky brečela ještě několik týdnů.
Už jsem o koncentračních táborech četla pár článků a naprosto vím, jaký pocit myslíš tím procházením se po chodnících etc. Je to i v normálním životě, když se mi třeba do ruky dostane nějaká mince a já si říkám, jací lidé už jí drželi, platili jí.... je to ten samý způsob přemýšlení a lehce se z toho dá zbláznit. Tohle všechno je k nepochopení. Opravdu NIKDY neuvěřím tomu, že tohle mohlo být. A taky absolutně nechápu, že lidé dokáží být až tak krutí!!

2 Sinead | Email | Web | 13. october 2012 at 16:40 | React

[1]: asi si veľmi citlivý človek, :-) o filme som už počula, musím si ho pozrieť
Aj ja som mala možnosť ísť tam a vidieť to na vlastné oči ale asi by som tam ani nevkročila, je to také smutné. Inak chválim článok, všetko si dobre opísala.

3 NessinQa | Web | 13. october 2012 at 17:47 | React

mě to nedělá dobře, já tam měla jet ale nejela, protože jsem nechtěla..každý má jiný vkus..já třeba Německo ráda nemám a to vlastně hlavně kvůli té minulosti, jako je toto..Hitler atd..=/

4 Annie^^ | Web | 13. october 2012 at 18:13 | React

Většinu věcí jsme si říkali ve škole, ale i tak je to příšerný... Lidi byli/jsou vážně strašní!
Mě takové věci vážně zajímají a vytáčí mě, že naše škola tuto možnost se někam podívat až už do Lidic nebo Osvětimi nedává :/.

5 Olja:) | Web | 13. october 2012 at 18:35 | React

Pěkně mě mrazí když si čtu tenhle článek .. minulý rok jsme se o tom učili a koukali na různé dokumenty a opravdu tobylo něco strašného .. naše třída jela do Terezína ale já jet nemohla a na jednu stranu mě to mrzí a na druhou ani ne .. ale pěkné fotky! :)

6 any | Web | 14. october 2012 at 8:17 | React

po návštěvě osvětimi mi bylo tak týden minimálně divně z toho.. furt jsem nad tím musela přemýšlet.. jela jsem tam po přečtení knihy Sophiina volba a když jsem procházela těmi místy, chtělo se mi brečet, když jsem si vybavila určité věci z té knihy...

jinak ten nápis nad bránou je pravdivý.. mysleli to totiž jinak.. a to přesně tak že se sedřou a smrt je osvobodí.. udělali to schválně aby lidi oklamali..

jinak německo je pěkná země, ale nesnáším ten jejich jazyk a všechno to co udělali.. ta země se toho už nikdy nezbaví.. ráda se podívám na různé místa v německu a at se mi ty místa líbí sebevíc německo, němce a němčinu si nezamiluju nikdy.. a když začnu mít takové myšlenky stačí si přečíst jakkoukoli knihu z 2. světové války a hned dmě to přejde..

7 any | Web | 14. october 2012 at 8:21 | React

březinka je nejhorší! .. když jsme šli nahoru do té věže a šli vidět pouze nekonečné koleje, bylo mi vážně zle..

8 Monnie | Email | 15. october 2012 at 20:07 | React

Za prvé - je to vážně pěkně napsaný. :) No a s tím ostatní, myslím, že se to pochopit nedá. Jako kdyby mi někdo dal zbraň do ruky, abych šla a postřílela pár lidí, radši bych zabila sama sebe, nedokázala bych s tím žít.... A nechápu, jak mohli oni.
Co se Německa týče, tak ho mám hrozně ráda, jejich jazyk taky i němce a i když máte pravdu, že se toho prostě nikdy nezbaví, tak nemohli za to všichni. Byli i lidi proti, když zjistili, jak se tam s nimi jedná. Ne, že bych chtěla omlouvat všechny a rozhodně né vrahy, ale neházela bych je všechny do jednoho pytle. I když síla kolektivu je veliká. :-/

9 KeT | Web | 15. october 2012 at 20:57 | React

[8]: Moje prababička byla Němka, a kvůli válce z Německa utekla.. Nejsou všichni stejní, to vůbec ne. Minulý rok jsem byla v muzeu v Bielefeldu, kde se mluvilo o válce, a polovina starých lidí se tam rozplakala při tom výkladu... Spousta lidí to tak nechtěla.. a teď musej navždy čelit tomu, že na jejich národ se kouká jako na vrahy..

10 Minty | Web | 16. october 2012 at 21:54 | React

My sme raz boli v Terezíne a to už bolo dosť, vďaka Bohu som to vtedy moc nevnímala, ale aj tak som odtiaľ chcela čo najrýchlejšie zmiznúť! Lákajú ma miesta kde sa tvorila história, nech už sú to zámky, alebo takéto komplexy, rada si predstavujem, že som tam bola. I keď z miest ako je toto ide hrôza a vetšinou je mi zle a mám depresie. No tie tvoje fotky ma tam hrozne lákajú. Ja viem som divná. Ja som kedysi, niekedy v 4 triede úplne neznášala Nemecko, ten jazyk, čo sa tam deje atď. Nemčinu nemám rada stále, je to veľmi tvrdý jazyk a je mi nesympatický. Ale na Nemecko ako také pozerám už iným okom. Od tých Nemcov bolo strašné, že zabíjali ľudí len tak, že sa nudili. Je to nechutné.
Inak, ak máš rada Nemecko, neviem či si čítala knihu "Deník Anny Frankové". Je to úžasná kniha, podľa skutočnosti. Je to príbeh dievčaťa, ktorej rodina i ona sama sú židia a oni sa musia schovávať. Pôvodom je nemka, ale utiekli a teraz neviem kam. Rozhodne doporučujem, ale ťažko sa zháňa. A ešte niečo, je to úžasne napísané a fotky sú tiež pekné. Ty musíš písať do časopisu, do nejakej tej rubriky ktorá ma najviac zaujíma- cestovanie.

11 KeT | Web | 16. october 2012 at 22:00 | React

[10]: to by mě velice bavilo psát do časopisu - do rubriky o cestování :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement